Začíná největší vánoční sbírka dárků v ČR – Krabice od bot

Image
Holčička s dárkem
Praha, 15. listopadu 2022 – Začíná dvanáctý ročník Krabice od bot, největší vánoční sbírky dárků v ČR pro děti ohrožené chudobou. Celorepubliková sbírka bude zahájena 21. listopadu a potrvá do 4. prosince 2022, návazná finanční sbírka Krabice online běží nepřetržitě. Cílem je vybrat a následně rozdat 50 000 dárků, které pomohou chudým dětem prožít radost z vánoční nadílky.
15/11/2022

Každoročně pomáhá sbírka dárků Krabice od bot dětem po celé republice. Dětí ohrožených chudobou od loňského roku přibylo. Od roku 2021 se počet domácností s příjmem pod hranicí chudoby navýšil z 9 % na 16 % v květnu 2022[1]. Diakonie ČCE, jeden z nejvýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb v ČR, tak opět svou sbírkou dárků chce pomoci dětem, pro něž vánoční dárek není samozřejmostí. U některých z obdarovaných bude Krabice od bot i jediným dárkem, který dostanou.

Rezervace jsou otevřeny, sbírka začíná 21. listopadu

Od včerejška, 14. listopadu, je na webových stránkách krabiceodbot.cz otevřený rezervační systém a mapa 151 sběrných míst. Rezervace dárků slouží ke kvalitnější organizaci v průběhu sbírky. „Dárce si na mapě jednoduše vybere, na které sběrné místo svou krabici v době konání sbírky doručí. Druhým krokem rezervace je výběr věku a pohlaví dítěte, které chce obdarovat. Věkové rozpětí je od novorozenců až po sedmnáctileté, dárci také mohou obdarovat maminky nebo tatínky,“ říká Zdeňka Sobotová, manažerka sbírky Krabice od bot. Jen za první den rezervací (tj. za 14. listopadu) si 2 847 dárců rezervovalo 9 324 dárků.

Samotný sběr dárků se uskuteční od 21. listopadu do 4. prosince 2022. Po jeho ukončení poputují dárky ze sběrných míst přímo do rodin nebo do pomáhajících organizací, kde budou v předvánočním období rozdány dětem.

Balí jednotlivci, rodiny i firmy

Desetitisíce lidí, stovky škol a mateřských školek a přes padesát firem balí krabice a připravuje vánoční dárky pro chudé děti. Sběrná místa si dobrovolníci otevřou v neziskovkách, ale i na městských úřadech, v kavárnách, knihovnách nebo prodejnách elektroniky.

Sbírka Krabice od bot zdomácněla i ve firemním sektoru a spolupráce ukazuje, jak skvěle může firemní filantropie fungovat.

„Krabice od bot se za dvanáct let své existence stala už součástí adventních tradic pro mnoho rodin i firem, kde se lidé scházejí k balení dárků třeba na vánočním večírku nebo přicházejí pomáhat na sběrná místa. Po dvouleté pauze, kdy se kvůli pandemii omezil společenský život, se nám ozývají desítky firem se záměrem darovat. A díky finanční sbírce Krabice online se mohou jednoduše zapojit i ti, kteří neradi nakupují nebo balí dárky,“ vysvětluje Zdeňka Sobotová.

Chudoba není tabu, projekt Krabice od bot o ní mluví i ve školách

Palčivý problém chudoby v obrysech současné krize nabývá hmatatelnějších rozměrů. „Téma chudoby se v poslední, krizové době stává čím dál více součástí veřejné diskuze, ale dlouhou dobu bylo takřka tabuizované. O problémech, které nejsou jasně viditelné a jednoduše popsatelné, se veřejně moc nemluví a chudoba je toho příkladem. Chudé dítě nepoznáte vždy podle toho, že chodí špatně oblékané, protože i v second handech lze najít pěkné oblečení. Přitom je u nás dětí ohrožených chudobou více než dvě stě tisíc,“ říká Dalibor Hála, mluvčí Diakonie ČCE.

Diakonie proto ve spolupráci s Asociací učitelů občanské výchovy vytvořila metodiku pro učitele o tématu chudoby. Metodika pro učitele občanské výchovy usnadňuje komunikaci o tomto tématu a pomáhá poutavě a citlivě vysvětlit, co je chudoba, jak vzniká a s čím se chudí lidé (nejen děti) potýkají. Po loňském uveřejnění metodiky na webových stránkách si ji během čtrnácti dní stáhlo 2 330 pedagogů.

Krabice online – pomoc během celého roku

S Vánoci ale dětská chudoba nezmizí. Právě proto je tu online finanční sbírka Krabice online, protože ty největší dárky se do krabice od bot nevejdou.

Výtěžek z Krabice online pomáhá maminkám v azylových domech, rodinám dětí s postižením, dětem ze sociálně vyloučených lokalit a pěstounských rodin. Z krizového fondu Krabice online tak mohou rodiče s dětmi získat příspěvek na potraviny, pomoc s bydlením nebo třeba školní pomůcky.

Z výtěžku sbírky Krabice online Diakonie podporuje také dlouhodobé projekty zaměřené na doučování, motivaci a podporu znevýhodněných dětí. Dárci už na pomoc dětem prostřednictvím Krabice online poslali více než osm milionů korun.

Všechny informace o sbírce a možnostech podpory najdete na www.krabiceodbot.cz.

[1] Počet domácností s příjmem pod hranicí chudoby vzrostl z 9–10 % během roku 2021, na 15 %. Šestina domácností se reálně příjmově propadla pod hranici chudoby. Svoji ekonomickou situaci označuje za velmi či poměrně dobrou třetina domácností, v létě 2021 to ale ještě bylo 46 %. Od zimy setrvale roste počet domácností, které svou situaci vnímají jako obtížnou (nyní 18 %). (Z výzkumu Česko 2022 – Život k nezaplacení, Český rozhlas, PAQ Research, Květen 2022)

Darujte krabici online