O nás

Image
Hospic Citadela

Diakonie ČCE je jedním z nejvýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb v České republice. Poskytujeme sociálně zdravotní, vzdělávací a pastorační služby ve více než 279 zařízeních (střediska a školy) po celé České republice. V současné době nabízíme 217 registrovaných sociálních služeb.

V přímé péči denně pomáháme tisícům klientů v nepříznivých životních situacích: od rané péče, pomoci rodinám s dětmi s postižením, přes provoz nízkoprahových klubů, azylových domů, domů na půl cesty, chráněných dílen a pracovních míst, občanských poraden apod. až po seniorská zařízení či hospic pro umírající.

Humanitární pomoc v ČR (např. při povodních nebo tornádu) a rozvojovou spolupráci v zahraničí organizuje Diakonické Středisko humanitární a rozvojové spolupráce .

Naše práce a poslání vychází z křesťanských hodnot, pomáháme všem bez rozdílu národnosti, náboženského vyznání, barvy pleti či sexuální orientace. Podívejte se na náš etický kodex. Náš tým tvoří více než 2500 pracovníků po celé republice a 800 dobrovolníků. Přidejte se.

Obnovenou činností po roce 1989 navazujeme na předválečnou Českou diakonii. Jsme součástí mezinárodní platformy Eurodiakonie a máme partnery po celém světě. Naším zřizovatelem je Českobratrská církev evangelická.

Naše hodnoty

milosrdenství

Vždy, když potkám klienta, tak se usměju a pozdravím ho.

fortelnost

Pracuji fortelně – vím co, proč a jak dělám.

společenství

Jsem jedinečný dílek skládačky a obraz tvoříme pouze společně.

naděje

Jsem stejně důležitý jako klient, mé srdce bije pro Diakonii.

Pomáháme lidem
v krizových situacích

dětem a maminkám v ayzlových domech
rodinám s dětmi v nesnázích
dětem a teenagerům na ulici, lidem žijícím v chudobě, sociálním vyloučení nebo zadlužení

Pomáháme lidem ve stáří

seniorům doma, aby mohli zůstat ve svém prostředí
seniorům v domovech a dalších zařízeních pro důstojné stáří
lidem s demencí, aby mohli žít v bezpečném prostředí

Pomáháme lidem s postižením

rodinám, kde se narodilo dítě s handicapem
dětem ve speciálních školách s rodinným prostředím
dětem i dospělým v domovech i stacionářích
lidem s duševním onemocněním
lidem s handicapy najít práci, bydlení a žít běžným životem

Pomáháme také

lidem při živelných pohromách i válečných konfliktech ve světě
lidem vykořisťovaným na trhu práce
lidem pečující o své blízké celostátním komplexním poradenstvím Pečuj doma
Image
Hana Sklenářová

Slovo ředitelky

Milí přátelé,
Diakonie Českobratrské církve evangelické pomáhá jednotlivcům i rodinám v obtížných životních situacích. Činíme tak prostřednictvím stovek profesionálů po celé republice. Díky nim jsme jedním z nejvýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb v ČR a patříme ke špičce ve speciálním školství. Co je pro Diakonii charakteristické? Neustále se učíme, nebojíme se výzev a víme, na co navazujeme: počátky naší práce sahají až do dávných dob, kdy se v prvních křesťanských komunitách začala utvářet služba, jejímž cílem byla pomoc potřebným. Vědomí této dějinné souvislosti nás naplňuje pokorou. Věřím, že web Diakonie Vám bude dobrým průvodcem po našich službách a naleznete na něm vše, co Vás ohledně Diakonie zajímá.
V úctě,

Hana Sklenářová, ředitelka Diakonie ČCE

Naše historie

V roce 1864 založil evangelický farář Václav Šubert v Krabčicích pod Řípem „opatrovnu“ pro děti místních sedláků. Jedná se o první diakonický projekt na našem území. V Krabčicích dodnes Diakonie provozuje domov odpočinku ve stáří. V roce 1903 vznikla „Česká Diakonie, spolek evanjelický pro ošetřování nemocných a chudých". Sestry diakonky pracovaly v různých zdravotnických zařízeních či docházelo ošetřovat nemocné do rodin. V roce 1959 zakázal činnost Diakonie komunistický stát. Péče o potřebné se však neformálně udržuje v jednotlivých sborech evangelických církví.

Českobratrská církev evangelická obnovuje Diakonii 1. června 1989 a postupně rozvíjí celou paletu sociálních služeb (služby krizové pomoci, stacionáře pro děti s mentálním postižením, domácí péči o seniory a zdravotně postižené). Služby Diakonie se po roce 2000 rozšířily o služby sociální prevence, jako jsou nízkoprahové kluby určené dětem a mládeži, občanské poradny nebo azylové domy. V roce 2003 přibyly do rodiny Diakonie také služby hospice.

Důležitý byl také vznik speciálních škol. Dnes provozuje Diakonie speciální školy určené dětem s mentálním a kombinovaným postižením na 16 místech republiky a je jedničkou v oblasti speciálního školství. V roce 2011 vzniklo Středisko humanitární a rozvojové spolupráce, které pomáhá při humanitárních katastrofách u nás i ve světě. Důraz Diakonie klade i na vzdělávání, proto založila Diakonickou akademii, která připravuje kurzy celoživotního vzdělávání zaměřené na práci v sociálních službách.

V posledních letech Diakonie rozvíjí sociální podnikání a vytváří chráněná pracovní místa pro lidi s postižením. A stále roste. V loňském roce už pomohla více než 28 tisícům lidí.

Diakonie v číslech

Najdete nás na
279
místech v ČR
Poskytujeme přes
200
různých služeb
Působíme také v
8
zemích světa
Za rok jsme pomohli
46000 +
lidí
Praha Plzeň Rokycany Přeštice Soběkury Merklín Domažlice Nýrsko Dobřany Krabčice Litoměřice Terezín Most Jablonec Frýdlant Jaroměř Josefov Hradec Králové Dvůr Královénad Labem Petrov nad Desnou Náchod Rýmařov Dolní Moravice Sobotín Jeseník Ostrava Olomouc Letovice Příbor Rožnovpod Radhoštěm Písek Vrchlabí Trutnov Jilemnice Klobouky u Brna Brno Nosislav Uherské Hradiště Bystřice podHostýnem ValašskéMeziříčí Vsetín Brumovice Morkůvky Soběslav Tábor Votice Benešov Čáslav Kolín Opolany Pátek Libice na Cidlinou Vlašim Kostelec nad Černými lesy Cheb Klatovy Sušice Myslibořice Litvínov Hustopeče Kutná Hora Nýřany Hlučín Tlučná Ústí nad Labem Svitavy (2024) Nové Město na Moravě (2024) Dubňany sociální služby školská zařízení plánované služby
Image
Speciální škola

Staňte se součástí našeho týmu