I jako jednoruký mám práci

23. srpna 2017
I jako jednoruký mám práci
23. srpna 2017 - I jako jednoruký mám práci

Před pěti lety mu během práce zůstala ruka v lisu. Přišel o ni… Rok se Radek Macha léčil, další dva pak nemohl najít zaměstnání, i když pracovat chtěl. Teď rozváží obědy.

Práci má díky společnosti 1. VALAŠSKÁ DIAKONICKÁ, s. r. o., která je dceřinou organizací Diakonie ČCE – střediska ve Valašském Meziříčí. A právě o té deník Blesk píše celý srpen v rámci projektu Srdce pro vás. Diakonie pomáhá seniorům, lidem se zdravotním postižením, nemocným a umírajícím. Jednou z pomocí je zaměstnávání lidí s postižením. V mnoha zemích se osvědčilo tzv. sociální podnikání. Proto se rozhodla podnikat prostřednictvím sociální firmy.

Rozváží obědy

„Jsem zaměstnaný jako rozvozce obědů, a pokud se naskytne něco navíc, rád pomůžu,“ říká Radek a popisuje, jak přišel o ruku. „Byla to nehoda, zůstala mi v lisu. Měl 250 tun. Přišel jsem tak i o práci a rok byl na neschopence. Pak jsem hledal novou, ale nedařilo se. Teď jsem nesmírně spokojený. Nemít tuhle práci, nevím, co bych dělal. Kolem sebe vidím, že lidé, co mají nějaký handicap, nemají moc šance,“ říká. Na otázku, jak zvládá řídit jednou rukou, odpovídá: „Jezdil jsem dříve amatérské rallye a mám hodně zkušeností, takže řídit není problém.“

Občas si povídá

Jakou má náplň práce? „Rozvozy mám většinou naplánované už týden dopředu, případně mi vedoucí zavolá, že potřebuje nějaké paní dojet na nákup,“ popisuje.

Často funguje i jako "vrba". „Někteří lidé si chtějí povídat, ale čas mě většinou tlačí. Když mám chvilku, tak prohodím pár slov, protože vím, že jsem první člověk, kterého ti lidé ten den vidí, taky kolikrát poslední,“ dodává Radek.

ORGANIZACE V BODECH:

  • Diakonie Valašské Meziříčí působí v regionu ValašskomeziříčskoKelčsko, ve kterém žije 42 tisíc obyvatel. Celkově zde pracuje 98 zaměstnanců a 18 dobrovolníků.
  • Zajímají vás sociální podniky, které zaměstnávají zdravotně postižené lidi? Tak se podívejte na jejich webové stránky: www.secondhelp.cz/valmez nebo www.palominovm.cz

Vyšlo v deníku Blesk