Ve školce na Tandemu

9. srpna 2017

Naučit se hravou formou německy, ale také se seznámit s kulturou sousední země, jejími obyvateli a tradicemi. To je cíl projektu Odmalička, který za podpory koordinačního centra Tandem už půl roku běží v Mateřské škole Diakonie České církve evangelické v Chebu. Společně s chebskou školkou se do projektu zapojila i partnerská Elizabeth-Kinderhaus v německém Hohenbergu. Právě tady se české a německé děti loni úplně poprvé setkaly při výrobě vánočních ozdob. „Každou dvojici vždy tvořil jeden zástupce z Čech a jeden z Německa. Děti se samy domlouvaly na barvě a tvaru ozdoby, teprve když si nevěděly rady, zasáhl učitel. Myslím, že právě taková setkání, kdy se děti učí přirozeně komunikovat se svými vrstevníky, mají pro osvojení cizího jazyka velký význam,“ uvedla ředitelka chebské školky Iva Koubová.

Aby bylo možné ve společné výuce a v návštěvách pokračovat, zapojila se chebská školka do projektu Odmalička, který finančně podpořilo Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem v Plzni.

„V rámci projektu jsme například společně s německými dětmi navštívili chebské divadlo, kde nás zákulisím provedl tamní ředitel Jan Svoboda, jehož slova pro německé hosty překládal farář Petr Tomášek z místního evangelického sboru. Asi nejvíc děti zaujalo, když si mohly vyzkoušet různé pohádkové kostýmy nebo kostýmové doplňky,“ zavzpomínala ředitelka a doplnila, že s velkým úspěchem se setkala také návštěva německých dětí v Libé, kde byly české děti na škole v přírodě.

„Lesní pěší túru jsme spojili s hledáním pohádkového pokladu. Poté jsme poseděli u ohně a opekli si vuřty. Za doprovodu kytary jsme si zazpívali písně v češtině i němčině, děti si zahrály nejrůznější hudebněpohybové hry. Poté zamířili malí Češi do Německa.

Partnerská školka je totiž pozvala na dětský muzikál Heidi, děvčátko z hor, který se konal v unikátním skalním divadle v Luisenburgu.

Na divadlo navazuje rozsáhlý skalní labyrint s řadou romantických i tajemných míst. „Spojení přírody, strašidelných jeskyní a skalních prolézaček děti opravdu bavilo. Byli jsme sice unavení, ale spokojení,“ řekla ředitelka Koubová a doplnila, že celý projekt české mateřské školy a partnerské školy v Hohenbergu přispěl k vzájemnému poznávání sousední země, jiné kultury a tradic.

„Společné aktivity navíc dětem hravou formou umožnily seznamování s jiným jazykem. Proto chceme v projektu pokračovat. Chystáme se na výlet na hrad Hohenberg, kde sídlí například muzeum porcelánu, v plánu máme také zorganizovat společnou drakiádu. Setkáme se také na oslavách svátku sv. Martina, který je v Německu velmi oblíbený. A před Vánoci u nás v Chebu plánujeme společnou dílničku. Možná nám vyjde i společná cesta za zvířátky do chomutovské zoo,“ doplnila Iva Koubová.

Zdroj: MF Dnes

Chcete vidět více fotek? Koukněte se na stránky MŠ v Chebu.

000596_05_005018