Diakonie ČCE, jeden z nejvýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb v ČR a jednička ve speciálním školství, dnes vyhlašuje speciální sbírku na pomoc ohroženým dětem z pěstounských rodin, azylových domů a rodin v nouzi.
Rodiče dětí s postižením jsou už dva měsíce na péči sami. Jejich děti nemohou chodit do školy, do stacionářů ani na terapie, které jim pomáhaly zvládat dopady jejich postižení. Speciální školy pro děti s postižením se navíc už do prázdnin neotevřou. Prohloubily se problémy rodin v sociální tísni, které přišly o příjmy a nedosáhnou na podporu státu. Nezbývá tak na školní pomůcky, obědy nebo kroužky. Pro děti, kterým rodina nemůže pomoci s online výukou, protože nemají počítač, žijí s prarodiči, nebo jejich rodiče nerozumí česky, bude návrat do školy velmi obtížný.
„Propad ve školní výuce a nedostatek informací, systematičnosti ve vzdělávání a nedostatek podpory ohrožuje děti na dalším vzdělávání, vytváří propast mezi dětmi, které doma podporu mají, a těmi, které se nyní učí jen málo nebo nezvládají požadavky školy. Školy a terénní pracovníci nám stále referují o dětech, jež nemají žádné připojení, neúčastní se online výuky, nemají přístup k online zadávání úkolů. Jiné způsoby vzdělávání v domácích podmínkách se musí složitě domlouvat, musí být vůle na straně školy i rodiny, což není vždy automatické,“ říká Pavel Hanych, tiskový mluvčí Diakonie ČCE.
Mnoho klientů Diakonie jsou rodiny, které z vážných důvodů nemohou dětem zajistit odpovídající podmínky pro vzdělání v domácím prostředí, protože k tomu často nemají ani adekvátní technické vybavení, ani počítačové dovednosti. U rodin poskytujících náhradní rodinnou péči jsou to navíc často senioři, kteří se nevyznají v online platformách, nedovedou pracovat s počítačem a nemají internetové připojení. Absence techniky zároveň brání dítěti získávat podporu od pracovníků Diakonie. Podpůrné služby jsou z nařízení vlády uzavřeny, nyní tedy může probíhat pouze online podpora klientů. Jedná se o zhruba 600 klientů z rodin pěstounů a v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc a přibližně 1 800 klientů sociálně aktivizačních služeb.
„Rodina osmiletého Hynka měla velké finanční potíže už před epidemií. Hynek má mentální postižení a autismus a každý den docházel do speciální školy. Dojíždění do školy, terapie a další péče o něj neumožňuje rodičům naplno pracovat. Diakonie rodině pomáhala s úhradou Hynkových školních výletů a kroužků, ale také třeba s fakturou za rozbitou pračku. Kvůli koronaviru je však maminka s Hynkem už dva měsíce doma. Musela přestat chodit na brigády a její příjmy se ještě snížily. Školy pro děti s postižením se už tento školní rok neotevřou. Rodina by potřebovala odlehčovací služby, aby mohla alespoň na pár hodin týdně vydechnout a nabrat síly. Na jejich úhradu ale nemá peníze,“ popisuje situaci Zdeňka Sobotová, manažerka projektu Krabice od bot, který je zaměřen na pomoc ohroženým dětem.
Mimořádná sbírka Krabice od bot je zaměřena výlučně na pomoc těmto nejohroženějším skupinám dětí a jejich rodinám. Vybrané finanční prostředky budou použity na zvýšenou podporu ve vzdělávání, aktuálně formou online poradenství, v dalších měsících se budeme věnovat individuální podpoře dětí doučováním odbornými lektory nebo dobrovolníky podle jejich potřeb.
„Pro děti uspořádáme příměstské tábory a pobyty s cílem dohnat zameškanou výuku, připravit děti na návrat do lavic a ulevit rodinám v krizi. Rodinám dětí s postižením, které by si to nemohly dovolit, přispějeme na terapie a odlehčovací služby. A v novém školním roce posílíme doučování a individuální péči v rodinách i klubech, aby se půlroční pauza podepsala na známkách co nejméně,“ dodává Sobotová.
Všechny informace o sbírce a možnostech podpory najdete na www.krabiceodbot.cz.