Kde se pije kafe, tam se dobře krafe

17. prosince 2018

Všude jsou hudební nástroje. Zlaté saxofony, naleštěné elektrické kytary, důstojně tmavá piana. A nad tím vším, ve druhém patře, se jakoby vznáší kavárna, kde mohou zákazníci i zaměstnanci pražského obchodu Kytary.cz posedět. Rád je tu obslouží Marek Švihovec, klient pražské Diakonie Zvonek.

Kde se pije kafe, tam se dobře krafe
17. prosince 2018 - Kde se pije kafe, tam se dobře krafe

Jste tu nově. Jak jste toto zaměstnání získal?

Paní Eva Štorková ze společnosti Startujeme, která se, krom jiného, zabývá zaměstnáváním lidí s handicapem, dala echo Andreje Vachtlové od nás ze Zvonku, ta zase dala echo tehdejšímu vedoucímu našeho chráněného bydlení a od něj jsem se o možnosti pracovat v kavárně dozvěděl. Tehdy jsem ukončil práci v Diakonické akademii, kde jsem dělal recepčního. Byl jsem zrovna nezaměstnaný. Rád jsem nabídku přijal.

Musel jste se zaučit?

Můj velký dík patří asistentce Marušce. Naučila mě věci kolem finanční gramotnosti: pracovat s účtenkami, platebním terminálem, s kasou. Asistentu Michalovi pak musím poděkovat, že mě naučil pracovat s kávovarem a připravovat různé druhy kávy. Jak jistě víte, caffè latte se připravuje tak, že nejprve do sklenice nalijeme horké mléko a do něj se opatrně lije espresso…

Jak vypadá Váš pracovní den?

Cestu od nás z chráněného bydlení z Pankráce sem do Modřan už mám zvládnutou, v Modřanech jsem kdysi pracoval. Po příjezdu si navléknu firemní modré tričko a zelenou zástěru. Když přivezou zboží, zkontroluju dodací list a potom ho vyskládám do vitrín. Připravuju hostům kávu, servíruju zákusky nebo jídla, přijímám platby, vydávám účtenky. Když mám volno, můžu si tady zahrát na klavír, to velmi oceňuji.

Je ještě něco, co se musíte naučit?

Nevím… Podívejte se, to, že ovládám práci s kasou, je pro mě dost vysoká meta. Já bych vlastně dnes už mohl jít třeba pracovat do supermarketu. Ale nijak po tom nebažím, nevyhovovala by mi ta rychlost. V kavárně samozřejmě taky někdy máme šrumec. Celkově je ale zdejší prostředí víc - jak se říká - „na pohodu“. A přitom má jiskru, nikdy se tu nenudím.

Jste známý skládáním veršů. Už Vás nové pracovní prostředí k nějakým inspirovalo?

Když se pije kafe, tak se dobře krafe… Víc zatím nemám, ale další verše určitě přijdou.

Náš rozhovor vyjde na začátku adventu. Co byste popřál lidem z Diakonie?

Mnoho štěstí a pohody. Zejména zdravím všechny v Diakonické akademii, kde mi dali šanci k novým pracovním zkušenostem. A všem přeji, ať chodí celý rok do práce bez nasupenosti – s radostí!

 

Bývalé středisko Zvonek (dnes Diakonie Praha) poskytuje služby pro lidi pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením. V pražské Krči najdete domov pro osoby se zdravotním postižením, centrum denních služeb a několik bytů chráněného bydlení.