Rekordní Krabice od bot 2018: 28 tisíc dárků pro děti z chudých rodin, děkujeme!

19. prosince 2018

7. ročník celostátní předvánoční sbírkové akce Krabice od bot přinesl rekordní počet obdarovaných dětí i obrovský zájem veřejnosti po celé republice. Dárky pro děti z chudších poměrů zabalené do krabic od bot lidé nosili na 87 sběrných míst, odkud před Vánoci putují k dětem a rodinám, které žijí v sociálně složité situaci. Až do konce roku mohou dárci poslat Krabici online.

Rekordní Krabice od bot 2018:  28 tisíc dárků pro děti z chudých rodin, děkujeme!
19. prosince 2018 - Rekordní Krabice od bot 2018: 28 tisíc dárků pro děti z chudých rodin, děkujeme!

Akce, kterou pořádá Diakonie Českobratrské církve evangelické, má dvojí cíl: obdarovat děti z chudších rodin pěkným vánočním dárkem, možná jediným, který letos o Vánocích dostanou, a děti ze zajištěných rodin učit solidaritě. Letos se vybralo více než 28 000 dárků (pro představu asi 70 středně velkých dodávek). Ve spolupráci s dobrovolníky v církvi, neziskových organizacích, rodinných centrech, firmách i školách otevřela Diakonie 87 sběrných míst, což je nejvíce v historii. „Nyní všichni společně pracujeme na tom, aby se všechny dárky dostaly k dětem do Vánoc,“ říká koordinátorka akce, Zdeňka Sobotová z Diakonie.

Kam konkrétně dárky putují?

Diakonie usiluje o to, aby se většina dárků rozdala přímo v regionu. Posílila proto spolupráci s úřady a místními komunitami, díky čemuž mohly být obdarovány i konkrétní rodiny v nouzi, nejen děti v ústavech. Dárky se rozdávaly a rozdávají dětem v azylových domech, krizových centrech, nízkoprahových klubech, komunitních centrech, speciálních školách, na ubytovnách i přímo konkrétním rodinám prostřednictvím terénních sociálních pracovníků. Akce podpořila i pěstounské rodiny či matky samoživitelky.

Rekordní množství dárců

Dárky v Krabicích od bot přinášely děti s rodiči, školy, kroužky i pracovní kolektivy. Kolem Krabice od bot vznikla živá komunita: dárci sdíleli nápady na dárky na Facebooku a  Instagramu, natáčeli videa o tom, co do krabice dávají a z odevzdávání dárků.

Až do konce roku můžete darovat Krabici online

Ty nejdůležitější dárky se do krabice od bot nevejdou. Lidé proto mají možnost poslat dar přes web www.krabiceonline.cz v hodnotě, jakou si sami vyberou. „Takto vybrané prostředky použijeme na zlepšení kvality života dětí a jejich maminek v azylových domech Diakonie – díky těmto darům postavíme dětské hřiště, vybavíme hernu nebo zaplatíme doučování, návštěvy muzeí či ZOO, příměstské tábory a další aktivity, které napomáhají kulturně společenskému rozvoji dětí. Vaše dary tak mohou opravdu významně změnit život těchto dětí,“ vysvětluje Sobotová. Prostřednictvím Krabice online už letos lidé poslali více než půl milionu korun.

Kdo za akcí stojí

Akci zaštiťují Diakonie Českobratrské církve evangelické a Českobratrská církev evangelická. Z velké části ovšem její hladký chod zajišťují desítky dobrovolníků na sběrných místech po celé republice. Bez jejich ochoty, dobré vůle a obětavé práce by tento projekt vůbec nebylo možné realizovat.

Další informace, fotografie a zajímavosti najdete na www.krabiceodbot.cz nebo na Facebooku.

Tisková zpráva ke stažení zde.