Ostrava získá unikátní komplex služeb pro děti s těžkým postižením

4. srpna 2021
  • Unikátní komplex školy a neurorehabilitačního centra ARCADA v Ostravě – Hrabůvce, 74 nových míst pro děti s nejtěžším postižením
  • Plánované otevření je již 1. září, škole chybí ještě 400 tisíc na dovybavení prostor
Ostrava získá unikátní komplex služeb pro děti s těžkým postižením
4. srpna 2021 - Ostrava získá unikátní komplex služeb pro děti s těžkým postižením

Ostrava tak získá republikové prvenství, ač se o propojení neurorehabilitačních služeb a vzdělávání při péči o handicapované děti v teorii hovoří již od 50. let, doposud se žádný podobný komplexní areál v České republice nenachází.

Rodiče dětí s postižením často velmi obtížně hledají školu, která by jejich děti přijala. Kvůli dojíždění do školy, na rehabilitace a za lékaři mnohdy nemohou chodit do práce. Pro rodiny z Ostravska je tady naděje: nová škola pro 74 dětí v jednom areálu s rehabilitačním centrem v Ostravě – Hrabůvce.

„Spojení speciální školy s neurorehabilitačním centrem nám významně usnadní nelehkou každodenní péči o naši 9letou dceru Kristýnku, odstraní přejezd mezi školou a rehabilitačním centrem, což znamená mimo jiné několikero převlékání, obouvání a přesazování na vozík. Pokud by byla možnost, že by Kristýnka mohla navštěvovat zařízení i po dokončení školní docházky, naskýtá se jedinečná příležitost, jak dětem, jako je naše dcera, zmenšit stres spojený s neustálou změnou prostředí,“ přibližuje situaci rodičů pan Alexandr.

Ještě 30. června si do stejné budovy přišli pro vysvědčení žáci běžné základní školy, do prvního září je třeba prostor zrekonstruovat a vybavit: vybudovat rampu, aby byla škola přístupná pro žáky na vozíčku, upravit koupelny a třídy, pořídit speciální nábytek, a právě pro tyto účely byla zřízena sbírka dárcovském portále Donio - Pomozte nám otevřít školu pro děti s těžkým postižením | Donio

„Rádi bychom prvního září přivítali děti v krásné nové škole, kde se budou cítit bezpečně. Usilovně hledáme zdroje na rekonstrukci, jednáme s úřady a nadacemi, ale už teď je jasné, že budeme muset velkou část uhradit sami,“ doplňuje Irena Johanka Savková.

Žáci ostravské speciální školy

V areálu je plánováno založit i školní didaktickou multisenzorickou zahradu, obchůdky, jídelnu, kavárnu, cvičnou kuchyň, pracovní dílny, cvičné byty, kde budou moci naši žáci získat pracovní zkušenosti, což přináší řešení pro rodiče, kteří si kladou otázku, co s jejich dětmi bude, až dokončí školu.

Už teď je jisté, že se nové pracoviště v Hrabůvce povede ihned naplnit, zájem je velký. Rodiče se těší také na praktickou školu pro starší děti, které nyní po dokončení povinné školní docházky musí zůstávat doma.

Rehabilitační centrum vedle školy je k nezaplacení – máme s tím osobní zkušenost ze školky při Městské nemocnici v Ukrajinské ulici a otevření střední školy pro handicapované děti je výborný nápad. Situaci, co s dítětem po dokončení školní docházky, musíte řešit hodně dopředu a bývá velký problém najít místo, kde dítě přijmou,“ říká paní Eva, matka syna s těžkou mentální retardací. 

V ostravských školách Diakonie ČCE už 29 let pomáhá dětem s postižením, škola v Hrabůvce bude její 4. pobočka. Školy navštěvují děti s autismem nebo s mentálním a kombinovaným postižením. „Snažíme se rozvíjet potenciál každého dítěte a naučit děti co největší samostatnosti. Speciální škola Diakonie ČCE je často pro rodiče poslední záchrana – přijímá i ty žáky, které ostatní školy odmítají, protože péče o ně je velmi náročná,“ dodává Irena Johanka Savková, ředitelka Speciálních škol Diakonie ČCE v Ostravě

Unikátní není jen celý koncept areálu, ale i cesta k jeho vzniku. Za realizací celého areálu stojí Miloš Svoboda, otec chlapce, který po nešťastné nehodě bojuje s vážným postižením.

„Osobní zkušenost se synem Davídkem, který je po těžkém úraze již 14 let ve vigilním kómatu, mě vedla před lety k založení neurorehabilitačního centra ARCADA, kam docházejí rodiče dětí s DMO, úrazy mozku, nervosvalovými onemocněními apod. Dnes jim naše centrum nabízí možnost rehabilitovat s metodami a vybavením na světové úrovni. Časem jsem ale pochopil, že je třeba pokročit dále a propojit systém zdravotní, sociální a školský, tak aby rodiče nemuseli své děti rozvážet po městě a měli vše na jednom místě, včetně pravidelných lékařských konsilií odborníků a specialistů z ČR i zahraničí. Naším velkým podporovatelem je například i fotograf a vysokoškolský pedagog prof. Jindřich Štreit,“ dodává Miloš Svoboda.

Žáci ostravské speciální školy

Kontakt pro média:
Ivo Mareš, ivo.mares@diakonie.cz, tel. +420 724 142 700