Nové projekty

S čím nám pomáhá společenství dárců
Image
Stavba domov Pomněnka

Dvojnásobná kapacita speciální školy pro děti s postižením: rekonstrukce školy V Zápolí

Image
Milan Černý Zápolí

Diakonie provozuje v Česku 16 škol. V nich vzděláváme děti a mladé lidi s mentálním a kombinovaným postižením nebo autismem. Speciální mateřská a základní škola na Praze 4 V Zápolí pomáhá dětem již 30 let. Součástí školy je internát, družina a školní jídelna. Do školy chodí 48 dětí. Současné podmínky jsou po mnoha letech provozu nevyhovující a kapacity nestačí zájmu rodičů. Školy Diakonie totiž přijímají i žáky, které jinde odmítají. Pro rodiče tak někdy představujeme poslední naději.

Díky plánované rekonstrukci navýšíme kapacity školy na dvojnásobek. Škola bude zcela bezbariérová a vzniknou i čtyři speciální učebny pro práci s dětmi s autismem. Rekonstrukce začala na podzim 2022, z fondu společenství dárců Diakonie přispíváme 3 miliony korun.

A jak škola V Zápolí před začátkem rekonstrukce vypadala? Tady se můžete podívat na virtuální prohlídku. Těšíme se, až vás budeme moci pozvat do krásně rekonstruované školy rozšířené o nové třídy a prostory!

Image
Evička

„Bez školy V Zápolí by byl náš život výrazně složitější. Dnes bych už možná mohla pracovat na částečný úvazek z domova, ale když byla dcera mladší, nepřipadalo by to v úvahu. Základní vzdělání je totiž povinné pro všechny a dceru bych musela vzdělávat sama doma. Poslední rok na mateřské dovolené jsem věnovala shánění školky pro dceru – téměř všude nás odmítli, až jsme se vlastně náhodou dozvěděli o škole V Zápolí. Na školku tu navazuje rovnou speciální škola, takže Evička mohla plynule pokračovat, což je úžasné,“ vysvětluje Dana Šalamunová, matka dnes již 14leté žačky školy.

Image
Dana Šalamunová

Specializovaná péče a důstojné stáří pro lidi s demencí: Domov Pomněnka v Novém Městě na Moravě

V Novém Městě neexistuje žádný domov, který by mohl poskytnout specializovanou péči pro lidi s Alzheimerovou chorobou nebo jinými typy demence.

Senioři s demencí potřebují péči 24 hodin denně v prostředí, které je pro ně bezpečné a příjemné. Zajistit takovou péči v rámci terénní pečovatelské služby nebo v domě s pečovatelskou službou je takřka nemožné. A prognózy jsou neúprosné: počet lidí s tímto onemocněním se kvůli stárnutí populace pravděpodobně každých dvacet let zdvojnásobí.

Domov Pomněnka, který jsme s podporou našich dárců začali stavět na jaře 2022, poskytne bydlení a podporu třiceti seniorům. Budovu jsme navrhli přímo na míru jejich potřebám. Bude mít několik kuchyněk a jídelen pro společné vaření i ochutnávání a bezpečnou vnitřní zahradu, kde se nikdo nezatoulá.

Image
Pomněnka vizualizace

Projekt realizuje středisko Diakonie v Myslibořicích, plánovaný příspěvek z fondu společenství dárců Diakonie je 15 milionů korun. Stavbu jsme zahájili v březnu 2022. Podívejte se na fotky z poklepání základního kamene. Postup stavby můžete sledovat tady.

Stavba domova pro seniory ve Vendolí u Svitav

Image
Vendolí

Na Svitavsku je velmi málo zařízení poskytujících pobytovou službu seniorům, kteří již nejsou soběstační a jejich rodinní příslušníci s nimi nemohou zůstat doma. A v těch stávajících jsou nedostatečné kapacity a nevyhovující prostředí. Proto chceme postavit nový moderní domov až pro dvacet seniorů. Máme pozemek a studii stavby, připravujeme dokumentaci ke stavebnímu povolení. Dvacáté diakonické zařízení pro seniory by mělo ve Vendolí otevřít v roce 2024.

Více o projektu najdete tady. Iniciátorem projektu je evangelický sbor ve Svitavách, který má vlastní veřejnou sbírku. Diakonie na stavbu přispěje z fondu společenství dárců.

Jaké domovy pro seniory chceme společně s vámi budovat?

Vaříme si společně
Image
ikona vaření

Doma se jídlo také zčistajasna neobjeví na pojízdném vozíku. Jídlo ohříváme a servírujeme až před klienty. Často spolu pečeme oblíbené pochoutky a grilujeme.

Na pokoji jsem svým pánem
Image
ikona

Jednolůžkové pokoje umožní obyvatelům domova koukat na televizi, kdy chtějí, psát do noci dopisy nebo si v klidu pospat. Manželé mají společný pokoj.

Vnoučata si mají kde hrát
Image
skluzavka ikona

Návštěvy nemusí sedět v jedné společenské místnosti. Proč by na zahradě domova pro seniory nemohlo být hřiště?

Maličkosti dělají domov
Image
křeslo ikona

Senioři si mohou s sebou vzít svůj nábytek. Každý pokoj je trochu jiný, na stěnách jsou obrázky a květiny, vyhýbáme se "ústavnímu" zařízení.

Rychlý
kontakt