Nové projekty

S čím nám pomáhá společenství dárců
Stavba domov Pomněnka

Specializovaná péče a důstojné stáří pro lidi s demencí: Domov Pomněnka v Novém Městě na Moravě

V Novém Městě neexistuje žádný domov, který by mohl poskytnout specializovanou péči pro lidi s Alzheimerovou chorobou nebo jinými typy demence.

Senioři s demencí potřebují péči 24 hodin denně v prostředí, které je pro ně bezpečné a příjemné. Zajistit takovou péči v rámci terénní pečovatelské služby nebo v domě s pečovatelskou službou je takřka nemožné. A prognózy jsou neúprosné: počet lidí s tímto onemocněním se kvůli stárnutí populace pravděpodobně každých dvacet let zdvojnásobí. Domov Pomněnka, který jsme s podporou našich dárců začali stavět na jaře 2022, poskytne bydlení a podporu třiceti seniorům. Budovu jsme navrhli přímo na míru jejich potřebám. Bude mít několik kuchyněk a jídelen pro společné vaření i ochutnávání a bezpečnou vnitřní zahradu, kde se nikdo nezatoulá.

Projekt realizuje středisko Diakonie v Myslibořicích, plánovaný příspěvek z fondu společenství dárců Diakonie je 15 milionů korun. Domov bude v provozu od září 2024. Postup stavby můžete sledovat tady.

Senioři na lavičce

Stavba domova pro seniory ve Vendolí u Svitav

Vendolí

Na Svitavsku je velmi málo zařízení poskytujících pobytovou službu seniorům, kteří již nejsou soběstační a jejich rodinní příslušníci s nimi nemohou zůstat doma. A v těch stávajících jsou nedostatečné kapacity a nevyhovující prostředí. Proto chceme postavit nový moderní domov až pro dvacet seniorů. Máme pozemek a studii stavby, připravujeme dokumentaci ke stavebnímu povolení. Dvacáté diakonické zařízení pro seniory by mělo ve Vendolí otevřít v roce 2025.

Více o projektu najdete tady. Iniciátorem projektu je evangelický sbor ve Svitavách, který má vlastní veřejnou sbírku. Diakonie na stavbu přispěje 15 milionů z fondu společenství dárců.

Chráněné bydlení Ovečka pro lidi s duševním onemocněním

S podporou společenství dárců Diakonie jsme získali nové prostory pro chráněné bydlení Ovečka pro lidi s duševním onemocněním v Brně. Nyní nás čeká rekonstrukce domu z roku 1946 a vybavení pokojů a budování zahrady, aby se klienti mohli brzy přestěhovat do lepšího. Dosud bydleli až v šestilůžkových pokojích ve stejném domě se službami pro seniory. Díky stěhování se zvýší kapacita této nedostatkové služby a obyvatelé chráněného bydlení získají větší soukromí a bydlení bližší běžnému životu. Přibyde také společenská místnost a zázemí pro pracovníky. V původním domě na Hrnčířské se bude moci rozšířit centrum denních služeb pro lidi s demencí i zázemí pro terénní pečovatelky. Plánovaný příspěvek ze společenství dárců je 6 milionů korun do roku 2026.

plány Ovečky

Již jsme dokázali: rekonstrukce školy V Zápolí

Otevření školy V Zápolí

V září 2023 jsme díky podpoře dárců mohli slavnostně otevřít nově opravenou speciální základní a mateřskou školu V Zápolí. Ta nyní slouží 80 dětem se středním a těžkým mentálním nebo kombinovaným postižením a s těžšími formami autismu. Po devítiměsíční rekonstrukci se budova v nevyhovujícím stavu změnila v moderní školské zařízení s téměř dvojnásobnou kapacitou. Ve škole přibyly čtyři nové třídy, tělocvična, relaxační místnost nebo místo pro konzultace s rodiči a individuální práci s dětmi.

Rekonstrukce začala na podzim 2022, z fondu společenství dárců Diakonie jsme přispěli 3 miliony korun. Další 2,3 milionu korun věnovali dárci dobročinným odkazem v závěti.

A jak to v nově opravené škole vypadá? Tady se můžete podívat na virtuální prohlídku.

Staňte se členem společenství dárců

Přispívat můžete trvalým příkazem nebo si nastavit pravidelnou platbu kartou. Stačí vyplnit krátkou přihlášku a všechny informace k zadání platby Vám přijdou na e-mail. Děkujeme!

Rychlý