Diakonie vaří teplé jídlo lidem zasaženým explozí Kachovské přehrady

Image
Aktivity organizace Myrne Nebo v Charkovské oblasti
Katastrofa u Kachovské přehrady zasáhne stovky tisíc civilistů. Diakonie okamžitě začíná poskytovat humanitární pomoc.
07/06/2023

Záplavy způsobené explozí Kachovské přehrady na Ukrajině vyhnaly desítky tisíc lidí z domovů. Voda ohrožuje kolem 80 obcí a měst po toku řeky Dněpr včetně Chersonu s téměř třemi sty tisíci obyvateli. Mnoho lidí z kriticky postižených oblastí žije po celou dobu ruské vojenské agrese v nelehkých podmínkách a obavách o své životy. Nyní museli domovy definitivně opustit a jsou zcela odkázáni na pomoc druhých.

Naši partneři z ukrajinské organizace Myrne Nebo, kteří od počátku války zajišťují v humanitární kuchyních teplé jídlo pro uprchlíky v Charkovské oblasti, již dorazili do Chersonu s polní kuchyní, díky které jsou schopni zajistit teplé jídlo až pro 5000 lidí denně. Situace je stále nepřehledná, ale už nyní je jasné, že na místě bude nedostatek právě pitné vody, jídla, zdravotnické pomoci nebo přístřešků. Ve spolupráci s Myrne Nebo Diakonie okamžitě začala organizovat pomoc.
Humanitární středisko Diakonie pro tento účel vybírá prostředky skrze veřejnou sbírku vyhlášenou na pomoc Ukrajině již od roku 2022.

Prostředky lze posílat na účet: 292949292/0300, variabilní symbol 2022 nebo přes formulář Darujme: https://www.darujme.cz/polni-kuchyne-pro-cherson 

Pomoci můžete i prostřednictvím DMS. Pošlete textovou zprávu na číslo 87 777 ve tvaru:

DMS DIAKONIEPOMOC 30 

DMS DIAKONIEPOMOC 60 

DMS DIAKONIEPOMOC 90 

DMS DIAKONIEPOMOC 190 

Cena DMS je 30, 60, 90 nebo 190 Kč. Službu zajišťuje Fórum dárců. 

„Právě jsme s kolegy na cestě do Charkova a humanitární situace u Chersonu nás intenzivně zasáhla. Je těžké si představit, jaké je žít v zemi, kde jedna katastrofa stíhá druhou. V současné situaci se chceme zaměřit na to nejakutnější – zajištění pitné vody a teplého jídla pro lidi v Chersonu,“ říká ředitelka Humanitárního střediska Diakonie ČCE Kristina Ambrožová a doplňuje: „Teď jde o záchranu životů. Brzy začne jít i o další akutní humanitární potřeby, přístřešky, hygienu, psychické trauma. Situace se ale musí zvládnout, aby na místě nedošlo například k epidemiím.“

Více informací:

Eva Kubištová 

Péče o dárce 

Diakonie ČCE – Středisko humanitární a rozvojové spolupráce 

tel: +420 732 535 702

e-mail: kubistova@diakoniespolu.cz  

www.diakoniespolu.cz