Pečující, zapamatujte si číslo bezplatné poradny: 800 915 915

Pečující, zapamatujte si číslo bezplatné poradny: 800 915 915
10. 2. 2014

Diakonie ČCE provozuje od loňského roku celostátní bezplatnou poradenskou linku pro rodinné pečující, a to v rámci projektu Pomáháme pečovat. Projekt je svého druhu v českém prostředí ojedinělý, probíhá celostátně a dlouhodobě. Linka je určena především rodinným pečujícím o seniory, odpovědí se samozřejmě dostane i pečujícím o další cílové skupiny.

Poradenská linka je v provozu každý všední den od 9 do 17 hodin a volající si zde nejčastěji žádají informace z oblasti sociálně-právní např.: jak si počínat při zamítnutí příspěvku na péči, co dělat v případě nečinnosti úřadu práce, jaká jsou jejich práva a jak je mohou vymoci. Často se obracejí rovněž s dotazy, jak řešit konkrétní případy, když kupř. lékař nechce předepsat některé pomůcky s tvrzením, že na ně není nárok. Zde se ukazuje, že lékař nemusí být vždy dobře informován a je třeba mu příslušnou vyhláškou dokázat, že nárok existuje. Jiní volající se dotazují na ošetřovatelskou problematiku, někdy se potřebují jen ubezpečit, že jejich postup v péči o blízkého je správný a že nic podstatného nezanedbávají.

Bezplatné poradenské linky pro pečující už delší dobu úspěšně fungují například v Německu nebo Švédsku, kde jsou mnohem více rozšířeny, protože byly zřizovány regionálně u center pro pečující.

Projekt Pomáháme pečovat zahrnuje řadu aktivit pro rodinné pečující o seniory. V loňském roce vyšly například příručky pro pečovatele: Rady sociálně-právní, Rady pro komunikaci a Rady ošetřovatelské, a také Pokyny pro začínající pečovatele. Všechny publikace je možné si stáhnout z webu www.pecujdoma.cz, který obsahuje rovněž návody pro pečovatele, včetně 30 výukových videí. Současně probíhá na několika místech ČR cyklus kurzů pro pečující, pořádaných zdarma (Písek, Ostrava, Hradce Králové, v březnu v Olomouci a Roudnici nad Labem). Připravují se další tři příručky: Rady lékařské, Rady rehabilitační a Rady pro závěr života, které vyjdou v průběhu tohoto roku.

Bezplatná poradenská linka 800 915 915 a celý projekt Pomáháme pečovat je financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím OP LZZ a státního rozpočtu ČR.

Připojené soubory

Děkujeme našim partnerům a dárcům

 

 

                   INBORN

                                                                    

                  

                                                                                                       

                                                                                              

                

    

NAZEV WEBU